Tips For Healthy Hair

Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarımıza çoğu zaman güzel ve canlı görünmeleri için bir çok uygulama ile şekiller veririz ya da saç bakımı yaparız. Aslında şekil verdiğimiz güzelliğimizdir, çünkü her kadın ve erkeğin vitrini saçlarıdır. Doğal bakımlar saçlarınızı canlı göstermekle kalmaz, aynı zamanda saçlarınızı besleyerek dökülmelerin önüne geçer. Saç bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok noktayı ve yapılmaması gereken uygulamaları sizler için önemli bilgiler ışığında açıklamaya çalışacağız. Bu bilgiler sayesinde saçlarınıza olduğundan daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırmanın yanı sıra saç sağlığınızı da korumuş olacaksınız.

saç bakımı ve saç bakım yöntemleri
saç bakımı ve saç bakım yöntemleri

Saç bakımı için ilk kural iyi ve dengeli beslenme

  • Saç sağlığı için belki de en önemli konu beslenme diyebiliriz. Bir çok dökülme, kırık cansız ve mat görünümün sebebi olarak gösterebileceğimiz dengesiz beslenme saç sağlığınızı bozar. Bu yüzden Protein, Çinko Biyotin, A ve E vitaminleri gibi zengin besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Saçlarınıza gerekli proteini maskeler yoluyla sağlayın. Yoğurt, yumurta ve mayonez… Miktarı size kalmış. Saçınıza sürüp 2 saat boyunca derinin emmesini bekleyin ardından yıkayı
  • Saçlarınızı yıkarken sabun kullanmayın. Eğer sabun kullanırsanız derinin kurumasına neden olur ve kepek sorununu beraberinde getirerek saç sağlığınızı bozar.
  • Kimyasal ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bu anlamda kimyasal ürünlerle hemen hemen aynı fiyatlara bulabileceğiniz organik şampuanları deneyin.
  • Kimyasal şampuanlar kullanıyorsanız bile Paraben, Sodium Lauret Sulfate, Ammonium Laturet Sulfat gibi maddeler içeren şampuanlar kullanmayın. Bunlar saç derisine zarar verir ve zarar verme süreci birden gerçekleşmez, yavaş olduğu için fark etmeniz zaman alır, farkettiğinizde ise iş işten geçmiş olur.
  • Saçın kendi yağına da ihtiyacı vardır. Saçlarınızı çok sık yıkamayın, vücut zaten kendini beslemek için bir çok mekanizma ile donatılmış. Bırakın vücut işini yapsın. Haftada saçlarınızı iki defa şampuanlamak yeterli olacaktır.

Dolaşımı hızlandırın

Saç kökleri derinin altındaki kılcal damarlar sayesinde beslenir. Dökülmeler bu besin döngüsünün hormonlar tarafından bozulması sonucu başlar. Çiğ soğan, zencefil ve sarımsak karışımını sıvı bir şekilde saç diplerine uygulayın. Bu kan dolaşımını artıracak, kılcal damarları uyaracaktır. Saç dökülmesi ve saç kırılması gibi sorunların önüne bu sayede geçmeniz mümkün.