Foods for Hair Loss

Saç dökülmesini önleyici besinler

Sizlere saç dökülmesini önleyici besinler konusunda bilgi verelim. Saçlarınızın daha sağlıklı olması parlak dolgun görünmesi için saç koruma yöntemleri kozmetik ilaçlar ve şampuanlar bir dereceye kadar etkili olurlar.

İyi beslenemeyen insanlar saç dökülmesi sorununu yaşarlar. Bu yüzden saçlar, saç derimizdeki kan damarları tarafından beslenmektedirler. Yeteri kadar oksijen besin vitamin mineral protein ve yağ asitlerini almaları gerekir.

Saç dökülmesini önleyici besinler
saç dökülmesini önleyici besinler

Sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün mü? Ya da saç dökülmelerini önlemek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Saçların dökülmesini engelleyen çinko (Zn) zengin oranlarda kuruyemişlerde bulunmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı korumak için omega 3 yağ asitleri ve Çinko barındıran kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

Saç dökülmesini önleyici besinler nelerdir?

Zeytinyağının faydasını bilmeyen yoktur. E vitamini protein ve doymamış yağ oranlarının yüksekliği ile iftihar eden zeytinyağı yüzyıllardır sağlık için kullanılır. Ailelerin sofralarını süslemeye devam ediyor. Saç derimize masaj yolu ile zeytinyağı uygulayabileceğimiz gibi zeytinyağlı besinleri tüketerek de saçlarımızı koruma altına alabiliriz. Böylece saçlarımızı daha doğal kırılmayan güçlü bir yapıya ve parlak-dolgun bir görünüme kavuşabilmektedir.

Saç bakımı denince akla ilk gelen en önemli besinler vitamin ve mineral içerenlerdir. Yani doymamış yağ asitleri ile birlikte proteinlerdir. Demir minerali de kan yapıcı özelliği ile kılcal damarda daha fazla akış sağlamaktadır. Soya tüketmek anlatılan tüm bu besinleri birinci elden almamıza yardım edecektir.

Sağlıklı parlak ve dolgun saçlara sahip olmak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak A vitamin deposu olan havuç tüketmeniz gerekir.

Ispanak sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti. İster çorbasını yapın ister yumurtalı pişirin isterseniz böreğini yapın ıspanak iyidir. Bir zamanlar temel reis çizgi filmi ile bol miktarda demir barındırdığı düşünülmüş ve bu nedenle çok tüketilen ve tüm sofralarımızı süslemiş olan ıspanak aslında B9 vitamin deposu. Bu vitamin saç beyazlamasını engellediği gibi saçların dolgun parlak ve sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu nedenle sofralarınızdan ıspanağı eksik etmemeye özen gösterin.

Yoğurt içinde barındırdığı kalsiyum ve proteinler ile saç bakımı konusunda dikkate alınması gereken bir besindir. Saçların ihtiyaç duyduğu kalsiyumu ve proteinleri fazlası ile barındıran yoğurt tüketimine hız verin. Yoğurt sevmeyenler C vitaminince zengin olan meyveleri de işin içine katarak yoğurtlu meyve kürleri hazırlayabilirler.