Hair Types and Hair Care

Saç Tipleri ve Saç Bakımı

Çok farklı saç tipleri bulunmakta ve bu saç çeşitliliği için farklı saç bakım yöntemleri uygulanmaktadır. Bu makalede saç tipleri ve özelliklerine değinip nasıl saç bakımı yapabileceğimizle alakalı ipuçları vermeye çalışacağız.

Saç Tipleri ve Saç Bakımı
Saç Tipleri ve Saç Bakımı

Saç tiplerine göre bakım nasıl olmalıdır?

 • Kepekli Saçlar

  Aşırı keratin oluşumundan kaynaklanan bu durum kafa derisinde bulunan cilt hücrelerinin ölerek dökülmesinden kaynaklanmaktadır. Fakat aynı anda çok fazla cilt hücresi ölüp dökülmeye başladığında kepek oluşumu gözlenir. Kepekler özel olarak üretilmiş kepek şampuanları kullanılarak temizlenebilir.

 • Yağlı Saçlar

  Ergenlik, gebelik gibi hormon düzensizliğinin yaşandığı dönemlerde, güneşte çok fazla kalındığında veya çeşitli cilt bakım ürünleri sebebiyle saçlarda yağlanma görülebilmektedir. Yağlı saçların düzelmesi için düzenli olarak yıkanması gerekmektedir.

 • Normal Saçlar

  Bu saç tipinde saçlar oldukça kalın ve yoğun şekilde hissedilmektedir. Ayrıca normal saçlar yıkandığı zaman oldukça parlak bir görünüme kavuşmaktadırlar. Normal saçların uç bölgelerine saç bakım kremleri sürülerek bakım sağlanabilmektedir.

 • Kuru Saçlar

  Kafa derisinde bulunan yap bezleri saç gövdesine yetecek kadar yağ salgılayamadıkları zaman saçlarda kuruma oluşmaktadır. Ayrıca yazın sıcak aylarda saçlarda bulunan nem miktarı azaldığı için kuru saçlar artış göstermektedir. Saç boyama, perma veya saç düzleştirme saçların kurumasını arttırabilmektedir. Kuruyan saçlar bakım yapılmadığı takdirde zayıflamakta, sertleşmekte ve kolayca kırılabilmektedirler. Ayrıca banyo yaparken kullandığımız klorlu sular saçlarımızı kurutabilmektedir.